wtorek, 12 kwietnia 2016Hop hop hop!


Mamy tu jakiegoś prawnika?
Pomoc w sprawie dziedziczenia długów i ich przedawniania pilnie potrzebna!
Ratujcie! :(
Udpostępnij:

8 komentarzy:

 1. Hej,
  Teraz trochę pozmieniało się jeśli chodzi o dziedziczenie długów. Jesli w ciągu 6 m-cy nie złożysz oświadczenia o przyjęciu spadku to brak tego działania będzie uważany za przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Prostym językiem to ujmując nawet jeśli nabyłabyś spadek z długami, to odpowiadasz za długi do wysokości stanu czynnego spadku. Np. jeśli osoba po której n=byś dziedziczyła miała jakieś zobowiązanie w banku powiedzmy na kwotę 50 tys., a wartość spadku jest oszacowana na 25 tys. zł, to wierzyciel może żądać jedynie tych 25 tys ponieważ to jest wysokość spadku, a Ty jako osoba która dziedziczy po zmianie przepisów nie musisz oddawać ze swojej kieszeni. Także w najgorszym wypadku wyjdziesz na zero. Także tak mniej więcej to wygląda. Ale opisz dokładnie jak wygląda Twoja sytuacja, czy już jakieś kroki podjęłaś? Skończyłam prawo więc coś tam wiem na ten temat i postaram się pomóc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. za to kocham blogosferę:))

   Usuń
  2. Gdyby ci jeszcze mało informacji było to polecam zadzwonić do MOPS-u i zapytać o darmowe porady prawne :)

   Usuń
  3. Dzięki za informację :) No ale sprawa jest dosyć skomplikowana, bo przejęcie spadku było kilka lat temu, a firma windykacyjna oczekiwala spłaty przedawnionego długu. No ale już, po konsultacji z prawnikiem, wiemy, że mogą nas pocałować gdzieś :)

   Usuń
 2. Jezeli jest to zwiazane z firma windykacyjna to absolutnie niczego nie podpisywac!!!(czyjs dlug) moze byc przedawniony, a podpisanie ugody lub innej formy dokumentu z windykatorem to automatyczne uruchomienie splaty (czyjegos dlugu) czyli dobrowolne przyznanie sie do dlugu.
  ps.kolezanka to przerabiala :/

  pozdrowienia Lucynko
  troll

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawnik powiedział dokładnie to samo. Troll ma zawsze rację! :)))

   Usuń
 3. Zależy kiedy został otwarty spadek. Jak przed wejściem w życie nowej ustawy to mogą być problemy, nawet duże. Jak po jej wejściu w życie - problemy będą znacznie mniejsze, bo dług dziedziczy się tylko do wysokości wartości inwentarza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby to była świeża sprawa to byłoby dużo łatwiej ;) Na szczęście jakoś się dogrzebalismy do naszych praw, które nam bardzo odpowiadają :D Pozdrawiam cieplutko :)

   Usuń

Wysoce prawdopodobne, że nie opublikuję komentarzy, które:
- obrażają autorkę bądź czytelników bloga,
- zawierają tylko link,
- mają charakter religijny i nawołują do "nawrócenia",
- nakłaniają do alternatywnych metod leczenia.

Oczywiście od powyższej reguły są wyjątki!
Akceptujmy i darzmy tolerancją siebie nawzajem :)